Dlaczego ważna jest pasja w życiu? Jaką mam pasję? Czy sprawia ona, że jestem szczęśliwa czy szczęśliwy? Dlaczego robię to i czy daje mi to spełnienie? Pytania te mogą wydawać się nam dosyć banalne.


Zacznij od dlaczego?

Pasja daje nam poczucie wpływu, większej sprawczości i wzmocnienia. Każdy może mieć zupełnie inną lub nadal jej szukać. Często, kiedy pojawia się temat pasji to widzimy przed sobą sportowców, podróżników. Inspirują i motywują.

Projekt dziennikarski „Why I #do” powstał również z pasji do mówienia i pisania o dziewczynach oraz ich pasji do podróży, sportu i outdooru. Trochę również z ciekawości dziennikarskiej, znalezienia historia i poznania „dlaczego”. Wśród nich są m.in. podróżniczki, piłkarki, ultrabiegaczki, tancerki poledance oraz trenerki boksu.

 Jako nastolatka wybrałam boks, żeby być w kontrze do oczekiwań świata. Jestem wdzięczna sobie za swój upór i wytrwałość, pomimo przeciwności i zakazów, ponieważ dzięki temu jestem tu, gdzie jestem. Dziś boks jest dla mnie opowieścią o sile, wolności i odwadze. Ukształtował mój charakter i przygotował do radzenia sobie z trudnościami życia. Teraz, będąc po drugiej stronie jako trenerka, próbuję obalać stereotypy na temat boksu oraz rozpowszechniać piękno i wielowymiarowość tego sportu.

Justyna Żełobowska – trenerka boksu

Dlaczego dokumentuję? Jest we mnie kilka odpowiedzi na to pytanie. Wychowywałam się w rodzinie, która obserwowała świat. Tata jest aktorem, dziadkowie dokumentalistami. Przyglądałam się jak wychodzą poza siebie, zmieniają perspektywy, zatrzymują w kadrach chwile nie ze względu na estetykę, lecz wartość historyczną, ludzką. Myślę, że dość naturalnie przejęłam od nich tę perspektywę. Nie interesowały mnie piękne krajobrazy, lecz druga strona świata – ta przemilczana, chowająca się w cieniu, a także ta ekstremalna, w której nie ma miejsca na oszustwo. Moją reakcją na to, co mnie przejmuje, boli, zastanawia, była myśl – ktoś musi o tym opowiedzieć. Chciałam być tą, która opowiada albo tworzy przestrzeń na opowieści innych.
Podróże pozwoliły mi również dostrzec mój przywilej. Posiadam paszport, który otwiera przede mną świat, środki potrzebne do podróży oraz sprzęt fotograficzno-filmowy, którego wartość mogłaby zapewne sfinansować edukację jednego człowieka. Ten przywilej rozbudza we mnie poczucie obowiązku i długu wobec świata. Dokumentując, próbuję go spłacić.

Aleksandra Wierzbowska – dokumentalistka, fotografka

Dlaczego eksploruje świat? To jest świetne pytanie. Świat mnie woła. Czuję do niego przyciąganie. Bardzo lubię być w drodze. Lubię sam proces podróży, przemieszczania się i zmiany miejsca. Jestem tym zawsze podekscytowana. Lubię być w drodze, szczególnie pod górę, dlatego większość tych kierunków to są góry. Ciekawi mnie, to co jest za oknem, ciekawi mnie to, co ludzie w różnych częściach świata jedzą i w co wierzą, jakie mają wartości, jak żyją na co dzień. Ciekawi mnie też, jak ja, odnajdę się w nowym otoczeniu i jaka to będzie dla mnie lekcja. Jak mnie to miejsce zmieni, jak zmienią mnie nowi ludzi i co z tego miejsca wyciągnę.

Klaudia Bogusz – podróżniczka, wspinaczka


Wszystkie historię znajdują się pod #whyIdo100 w mediach społecznościowym pod linkiem.

https://www.instagram.com/explore/tags/whyido100/

Dołącz do projektu

Jeśli chciałabyś się podzielić swoją historią lub masz dziewczynę, którą chciałabyś zaprosić do projektu skontaktuj się z inicjatorką projektu, Magdaleną Bryś. Kontakt pod linkiem.

https://www.instagram.com/montavantura/

materiał prasowy