To już naprawdę zaraz! Tylko 2 dni dzieli nas od startu IX Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego – magicznego biegu będącego hołdem i wyrazem pamięci dla przyjaciela, którego zabrały góry.    

Już w najbliższą sobotę zabierzemy Was na IX edycję Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowlaskiego. Start biegu odbędzie się 25 lutego 2023 roku, a na dystansie liczącym ok. 48 km zmierzy się 400 zawodników. Wśród nich doświadczone zawodniczki, nie tylko z Polski:

Paulina Krawczak – kobieta rakieta! 11 kobieta na UTMB 2022 r., I m-ce Łemkowyna 2022, I m-ce Bieg Granią Tatr 2021, 6 kobieta na Lavaredo UT 2021. 723 punkty ITRA
Anna Korobko – Czeszka z 683 punktami ITRA, co każe nam myśleć, że może będzie walczyć o podium! W 2021 roku wygrała bieg Delicious Trail Dolomiti 42 km. 683 punkty ITRA
Kinga Kwiatkowska – jest z nami już od kilku lat. Na swoim koncie ma: I m-ce w maratonie podczas Łemkowyna UT w 2021, II m-ce w Ultra Tour Monte Rosa 100km w Szwajcarii w 2021, IV m-ce w UltraDolomites 78 km podczas Lavaredo UT W 2021, VI m-ce na Tatrzańskim Festiwalu biegowym 48 km. 677 punktów ITRA
Alicja Białobłocka – to jest kobieta z wielką energią! Tylko w 2022: wygrała Chudego Wawrzyńca 50km, była druga na Chojnik Maratonie 42 km, wygrała 3x Śnieżkę = 1 raz Mont Blanc 37 km. 658 punktów ITRA
Aleksandra Narkowicz – startuje głównie w Norwegii, gdzie zazwyczaj plasuje się w pierwszej piątce kobiet. W Polsce na przykład w 2021 r. zajęła II m-ce w Łemkowynie 102 km. 646 punktów ITRA.

To co, jak magnes przyciąga biegaczy na ZUK-a to malownicza, a jednocześnie niezwykle trudna trasa — poprowadzona grzbietem Karkonoszy, a tym samym możliwość obcowania z górami w ich najpiękniejszej, zimowej odsłonie. Zawodnicy wbiegną na Szrenicę, następnie przez Śnieżne Kotły i Przełęcz Karkonoską wbiegną na szczyt królowej Karkonoszy – Śnieżki. Dalej ruszą w kierunku Przełęczy Okraj… potem „już tylko” prosto do mety w samym sercu Karpacza. Niewiele osób wie, że ZUK był pierwszym polskim i prawdopodobnie europejskim zimowym ultramaratonem. Do dziś w społeczności biegaczy uchodzi za jeden z najtrudniejszych tego typu biegów w Polsce. Owiany tajemniczością i magią Karkonoszy z roku na rok przyciąga coraz większą ilość chętnych. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 900 osób.

Szczegóły dotyczące startu oraz wszelkie informacje praktyczne w: → PROGRAMIE ZAWODÓW ZUK 2023

…a dlaczego ZUK jest tak szczególny dla nas?
Bo tworzą go kobiety pełen pasji  – Agnieszka Korpal oraz Anna Kautz, którym udało się utrwalić pamięć o Tomku Kowalskim w tak wyjątkowej formie <3 (obiecujemy, że o dziewcznach opowiemy Wam w najblższym czasie nieco więcej).

tekst: S.WS.

fotografia: Oleszczak 

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj

Kim był Tomek, dla którego powstał ZUK? Zimowy Ultramaraton Karkonoski to memoriał  – Tomka Kowalskiego, który w marcu 2013 roku nie wrócił z wyprawy na Broad Peak.