Dla wielu biegaczy i biegaczek przynależność do grupy i społeczności biegowej jest bardzo ważna. Obecnie nie brakuje takich grup, które regularnie nie tylko trenują, ale też wzajemnie się wspierają i motywują we wspólnej pasji.

 O tym, dlaczego warto biegać w grupie

Z pewnością bieganie można traktować jako sport indywidualny, i często niektórzy biegacze wybierają taką formę trenowania. Jednak biegacze mają możliwość coraz większą możliwość rozwijania swojej pasji w grupach, a znalezienie odpowiedniej społeczności czy klubu staje się łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Na samej Stravie (aplikacja do monitorowania aktywności fizycznej) łączna liczba członków klubów wzrosła o 37% w 2021 r., wtedy też na samej platformie powstało ponad 189 tys. nowych grup.

Co zatem przyciąga biegaczy do społeczności i grup biegowych? Istnieje wiele powodów, w tym poczucie przynależności, przyjaźni czy wzajemnego wsparcia w pasji. Stanie się częścią społeczności może wiele zmienić, a wystarczy spojrzeć na znane m.in. amerykańskie grupy, które zaczynały od wspólnych treningów, a teraz biegają na profesjonalnym poziomie, jak On Athletics Club, Bowerman Track Club czy NAZ Elite.

Po pierwsze motywacja. Bieganie z innymi ma ogromny wpływ na poziom zaangażowania i motywacji. W przypadku, gdy ma się zaplanowane treningi w grupie ciężko jest z nich zrezygnować, nawet jeśli często szuka się wymówek. Co więcej, mniej prawdopodobne jest, że pomija się wspólny bieg, gdy czekają inni znajomi biegacze.

Po drugie wsparcie. Pomaga to szczególnie w dłuższej perspektywie i realizacji celu. Z innymi biegaczami można porozmawiać o swoich m.in. gorszych momentach czy spadku motywacji, ale również o osiąganiu postępów i rozwoju w bieganiu.

Po trzecie wspólne osiąganie lepszych wyników. Zazwyczaj, kiedy ćwiczy się z osobami, które np. lepiej biegają to dzięki nim, pozwala się stopniowo zwiększać czas i intensywność treningów, a przez to widzi się swój progress.

Po czwarte poczucie przynależności. Biegacze wspólnie trenują i najlepiej mogą wykorzystywać swoje doświadczenie poprzez wymianę z innymi. Podczas zorganizowanych biegów (maratonów, półmaratonów) grupa wzajemnie się wspiera, i też wspólnie cieszy się m.in. gdy biegacze osiągają swoje życiówki.

Od społeczności biegowych do klubów sportowych

Istnieje wiele grup, do których biegacze i biegaczki mogą dołączyć, w zależności m.in. od zainteresowań (np. biegami górskimi lub miejskim), podejścia do biegania czy stylu życia. W wielu miastach działają grupy biegowe, które są skupione wokół marek sportowych, jak np. ASICS FrontRunner, New Balance Run Club, adidas Runners, Reebok RUN CREW, czy sklepów biegowych (Sklep Biegacza, Sklep Napieraj w Warszawie). Biegacze trenują z profesjonalistami, mają możliwość bezpłatnych treningów, często dopasowanych do poziomu – od początkujących do zaawansowanych. Z założenia amatorskie kluby biegowe otwarte są dla każdego – niezależnie od stopnia kondycji, wieku, czasem nawet miejsca zamieszkania.  Wśród innych społeczności z dosyć wąską specjalizacją dołączenia są m.in. Vege Runners, którzy działają praktycznie w całej Polsce, i promują nie tylko bieganie, ale przede wszystkich weganizm i wegetarianizm. Ciekawą inicjatywą są również parkruny, które co weekend gromadzą sympatyków biegania w parkach, których celem jest promocją aktywności sportowej, ale też integracja lokalnych mieszkańców-biegaczy.

Jeśli chodzi o Warszawę jest wiele grup do których biegacze mają możliwość dołączenia (oprócz tych związanych z markami sportowymi), a są to m.in. WITC – The International Running & Triathlon Community in Poland (skierowana m.in. do zagranicznych biegaczy), Zabiegane Dni (znani m.in. z treningów z oponami i organizacji Królów Podbiegów w Warszawie), Vege Runners, Swords Athletics, We Run Clan, Liga Biegowa, Night Runners, czy Spartanie Dzieciom. Grupy również powstają w dzielnicach miast, jak np. Biegam Na Tarchominie, oraz w większości mniejszych miejscowości ( sprawdziłyśmy chociażby na jednym naszym rodzinnym podwórku SOKÓŁ Jarosławska Grupa Biegowa)

Liczba grup stale się powiększa, co często widać na listach zapisanych na biegi. Dla każdego biegacza i biegaczki jest ważne podanie nazwy i podkreślenie przynależności do danej drużyny. Przynależność do społeczności jest dla biegaczy początkujących, którzy dopiero co zaczynają przygodę z bieganiem, ale również już dla zaawansowanych, co pozwala im wspólnie rozwijać pasję i wymieniać się doświadczeniem.

Tekst: Magdalena Bryś, pod red., S. WS.

Grafika: M.B., 

Jeśli chcesz pobiegać z naszym teamem to zapraszamy na wspólne wyjazdowe treningi Forma w biegu. RUN CAMP.  Najbliższy już jesienią!

Forma w biegu. RUN CAMP