Mimo niezwykle trudnej sytuacji w Ukrainie wielu sportowców wykorzystuje swoje zasięgi w mediach społecznościowych. Organizują zbiórki, czy informują o tym co dzieje się w ich państwie. Poznajcie cztery ukraińskie biegaczki, które odważnie reprezentują swoje niebiesko-żółte barwy nie tylko w sporcie.

Zaangażowana sprinterka

Anastasiia Bryzhina. Ma 24 lata i pochodzi z Ługańska. Urodziła się w rodzinie sportowców, a dokładnie również mistrzów olimpijskich. Wraz z siostrą, także biegaczką reprezentują Ukrainę na międzynarodowej scenie sportowej. Lekkoatleta specjalizuje się w biegu na 400, na swoim koncie posiada wiele nagród zdobytych w zawodach halowych i na poziomie krajowym. Zwycięstwa odnosiła również podczas mistrzostw Europy indywidualnie oraz w sztafecie. Jeszcze kilka dni przed wojną wypowiedziała się mocno krytycznie na temat postawy prorosyjskich mieszkańców Doniecka, którzy cieszyli się z „legalizacji” republik do Rosji. Wtedy informacja obiegła wiele mediów nie tylko ukraińskich. Obecnie w swoich kanałach społecznościowych organizuje zbiórki. Podkreśla, że chciałaby wrócić do walki sportowej, a nie bać się o swoich najbliższych i ukrywać w schronach.

Więcej na profilu: IG Anastasii

Bieganie łączy z bycie mamą

Olga Lachowa –ukraińska lekkoatletka, której koronnym dystansem jest 800 metrów. Medalistka mistrzostw Ukrainy, reprezentantka kraju w zawodach międzynarodowych, czy podczas Igrzyskach Olimpijskich. W swojej karierze zdobywała trzykrotnie brązowy medal na mistrzostwach Europy. Ma 30 lat, a jej dom rodzinny jest blisko Ługańska. Również pochodzi z rodziny sportowej, jej mama była mistrzynią Ukrainy w biegach, a tata jest zawodowym bokserem. Nie pojechała na ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, bo sama również została mamą. Teraz Olga chce być również przykładem i motywacją poprzez udział w różnych zawodach dla innych mam – pokazywać, że wszystko jest możliwe. W połowie marca wraz ze swoją córką przyjechała do Warszawy. Napisała, że musiała wyjechać z domu rodzinnego, ponieważ ich pobyt stawał się tam co raz bardziej niebezpieczny.

Więcej na profilu: IG Olgi

Ekstremalne bieganie

Viktoriia Nikolaienko-Bryantseva jest mistrzynią Ukrainy i rekordzistką w biegu 24-godzinnym. Zaczęła biegać w ultra maratonach w 2019 r. i bardzo szybko dołączyła do czołówki ultra biegaczy w Ukrainie. Ma na swoim koncie zwycięstwo m.in. kijowskiego Last One Standing na dystansie 308 km. Przed okresem militarnej agresji Rosji na Ukrainę marzyła o spotkaniu z Courtney Dauwalter, amerykańską biegaczką ultra maratonów oraz wzięciu udziału w znanym Big Dog’s Backyard Ultra. Obecnie wraz ze swoją rodziną czeka na ustabilizowanie się sytuacji na Ukrainie, na powrót do swoich treningów i normalnego życia.

Wiek nie jest ważny

Larysa Labartkava ma 73 lata i pochodzi ze Lwowa. Zaczęła biegać ultra w wieku 60, a obecnie ma na swoim koncie co najmniej 50 biegów ultra i 140 maratonów. W młodości była alpinistką i długie biegi kojarzą się jej właśnie ze wspinaczką górską. Pierwszy swój bieg wygrała w swojej kategorii na dystansie 113 km w Mołdawii. Później już tylko poprawiała własne życiówki odnosząc zwycięstwa również m.in. 48-godzinnym biegu w Winnicy w Ukrainie na dystansie 234 km, czy bieg na 220 km na Białorusi. Oprócz treningów biegowych ćwiczy aerobik.

Więcej informacji na temat biegaczek znajdziecie bezpośrednio na ich kanałach social media. Zapraszamy Was do ich obserwowania oraz wspierania dziewczyn w tym trudnym dla nich czasie. Pamiętajcie… jak walczyć to tylko w sporcie!

tekst: Magdalena Bryś, pod red., S.W.

fotografia: prywatne galerie opisanych biegaczek