Pierwszy miesiąc nowego roku dobiega końca. Niezależnie od tego, czy masz jakieś postanowienia noworoczne, czy po prostu masz jakiś cel, który chcesz osiągnąć – potrzebna jest do tego odpowiednia dawka motywacji. Czy udaje ci się utrzymać swoje postanowienie? Czy nadal czujesz tą determinację, która obecna była na początku? Choćbyśmy nie wiem jak bardzo chcieli osiągnąć swój cel, nasza motywacja zawsze będzie zaliczać wzloty i upadki. W dzisiejszym artykule przedstawię kilka sposobów, które mogą pomóc w utrzymaniu motywacji do osiągnięcia swojego celu.

  1. Czy na pewno twój cel jest dobry?

Główną motywację do działania nakręca nasz cel. Powinien on być jasno określony, atrakcyjny, ekscytujący, ale jednocześnie realny. Jeśli chcesz, żeby cel bardziej cię motywował, zapisz go na kartce i powieś ją w widocznym miejscu. Jeśli tylko masz czas i ochotę, możesz narysować siebie w momencie osiągania celu albo dodać jakieś motywujące zdjęcie czy cytat. Samo spojrzenie na taką kartkę będzie automatycznie zwiększało poziom motywacji.

  1. Wyznacz cele krótkoterminowe.

Oprócz jednego, głównego celu, wyznacz sobie kilka mniejszych celów treningowych, do osiągnięcia w krótszym czasie. Osiąganie takich mniejszych celów będzie jeszcze bardziej mobilizować cię do działania. Czasem bywa i tak, że główny cel potrzebuje jakiejś modyfikacji. Nie bój się zmienić swojego celu – różne są sytuacje życiowe, różne rzeczy mogą się nam przytrafić. A może w międzyczasie okaże się, że główny cel wcale nie jest dla ciebie takim wyzwaniem i trzeba go będzie nieco „podkręcić”? To właśnie cele krótkoterminowe pokażą ci, czy faktycznie cel długoterminowy jest dla ciebie odpowiedni. Mniejsze cele pokazują również nasz progres, o czym głębiej wspomnę w kolejnym punkcie.

  1. Obserwuj swój rozwój.

Każdy trening przybliża cię do osiągnięcia twojego celu. Często trudno nam zaobserwować poprawę z dnia na dzień, ale analizując swój trening z większej perspektywy czasowej, na pewno zauważysz poprawę. Kiedyś twoje tempo na luźnym wybieganiu wynosiło 6:00, a teraz jest to 5:50? Kiedyś tętno na podbiegasz wynosiło 160, a teraz jest 157? Zauważaj nawet najdrobniejsze pozytywne zmiany w swojej drodze do celu.

  1. Powiedz komuś o swoim celu.

Gdy podzielisz się swoim celem z innymi, od razu motywacja do jego osiągnięcia się zwiększy. A może znajdziesz kogoś, kto ma podobny cel i będziecie mogli mobilizować się nawzajem, a może i trenować? Poproś swoich bliskich, aby wspierali cię w drodze do twojego celu. Możesz ich poinstruować, jak powinni zareagować, gdy zauważą u ciebie spadek motywacji. Taka pomoc z zewnątrz czasem może sprawić naprawdę wiele.

  1. Wyznacz sobie nagrody

Pomyśl, co mogłoby być dla ciebie nagrodą za dobrze przepracowany czas. Możesz np. dawać sobie nagrody po osiągnięciu celów krótkoterminowych. Zastanów się, co to może być? Może obiad w dobrej restauracji albo zakup nowych butów do biegania?

  1. Dbaj o pozytywne nastawienie.

Pozytywne nastawienie nie spada z nieba. Postaraj się wypracować w sobie nawyk pozytywnego myślenia. Gdy zamartwiasz się jakąś sprawą zadaj sobie pytanie – czy mam na to wpływ? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to postaraj się tą sytuację zmienić. Ale jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to nie warto zaprzątać sobie tym głowy, skoro i tak nic nie możesz z tą sprawą zrobić. Spróbuj ją zaakceptować.

Każdego dnia postaraj się wyodrębnić kilka rzeczy, za które odczuwasz wdzięczność. Mogą być to nawet najdrobniejsze sprawy, jak chociażby wypicie pysznej kawy w dobrym towarzystwie. Doceniaj to, co daje ci każdy dzień, nawet jeśli na pozór wydaje się, że wszystko idzie nie po twojej myśli.

  1. Wyciągaj wnioski.

Kiedy coś ci nie poszło, zamiast rozpamiętywać i robić sobie wyrzuty, przeanalizuj całą sytuację i wyciągnij wnioski na przyszłość. Porażka czy niepowodzenie paradoksalnie może sprawić, że twoje działania będą jeszcze bardziej skuteczne, ponieważ już wiesz, czego musisz unikać, co robić inaczej. Najlepiej uczymy się na własnych błędach.

  1. Rozwijaj swoją cierpliwość i wytrwałość.

Cierpliwość, wytrwałość i determinacja to najważniejsze cechy w drodze do osiągnięcia celu. Co zrobić, aby je rozwijać? Wizualizuj sobie swój cel. Zobacz siebie w momencie osiągania celu. Wyobraź sobie emocje, które wtedy poczujesz i faktycznie spróbuj je odczuć. Pamiętaj o tym, że wszystko co robisz teraz, zaowocuje w przyszłości. Zainspiruj się historiami znanych osobistości. Czytaj biografie sportowców, wywiady. Osoby te bardzo często wspominają właśnie o wytrwałości. Takie historie często dają nam mocnego „kopa” do działania.

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów na to, aby podkręcić swoją motywację. Każdy z nas jest inny i na każdego będzie działać coś innego. Jeśli potrzebujesz pomocy, zamiast się poddawać – spróbuj. Nie masz nic do stracenia. Najważniejsze to naprawdę chcieć. Na zakończenie chciałabym przytoczyć słowa amerykańskiego pisarza Roberta Colliera: „Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień.” I to właśnie ta systematyczność jest najważniejsza w drodze do osiągnięcia celu.

 

Karolina Bagińska