W miniony weekend na Podhalu odbyło się święto najbardziej wymagających biegów górskich, a także spotkań ze sportem dla najmłodszych – TATRA FEST. W  trakcie wydarzenia w trzech biegach: TATRA FEST BIEG czyli Mistrzostwa Polski Skyrunning Ultra 2023 – 65 kilometrów, TATRA RACE RUN – 25 kilometrów i TATRA CROSS – 10 kilometrów, wystartowało łącznie niemalże 600 osób. Trzy biegi miały w sumie prawie 7 000 metrów przewyższenia.

TATRA FEST BIEG, MISTRZOSTWA POLSKI SKYRUNNING ULTRA 2023

65km, 5000m przewyższenia

W sobotę, podczas biegu głównego – wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Tatarek-Konik (10;42,). Zaraz za nią na metę dobiegła Iwona Kik  (10;38,). Na trzecią pozycję na podium wskoczyła Joanna Piątek (11;12,)

TATRA CROSS,

10 km, 270 m przewyższenia

Tego samego dnia na dystansie 10 km, odbył się również wyścig TATRA CROSS. Trasa choć lekka i przyjemna wymagała od zawodników szybkości. Metę trasy Doliny Pod Reglami jako pierwsza przekroczyła: Paulina Tracz (44:39,95) kończąc bieg ze sporą przewagą czasu. Spektakularna okazała się walka o drugie miejsce, o które dziewczyny walczyły do samego końca: Anna Majerczyk (51:38,42), Patrycja Rożdżyńska 51:46,15.

TATRA RACE RUN – VALSIR MOUNTAIN RUNNING WORLD CUP 2023

24km, 1700m przewyższenia

Trzeci, pośredni dystans wystartował w niedzielę rano.  Z trasą najpiękniejszych dolin tatrzańskich, Kopą Kondracką, Małołączniakiem, Krzesanicą, Ciemniakiem bezkonkurencyjnie poradziła sobie: Iwona Januszyk (2:45:18,74). Druga na podium zameldowała się Klara Ljubi (2:59:33,03), a trzecie miejsce wywalczyła Kinga Kwiatkowska (3:02:04,93)

Harmonii i balans. Czyli co oprócz biegania?

TATRA FEST to przestrzeń oparta na partnerstwie. Łącząca dwa światy: sportowców-amatorów i profesjonalistów-wyczynowców. Jej celem jest otwarcie zakopiańskiej społeczność i gości z całej Polski na istotne wartości: edukację dzieci, w kontekście kultury fizycznej, sportu i podejścia do natury polegającego na harmonii i równowadze. W wydarzeniach towarzyszących wzięły udział setki dzieci i dorosłych. Najmłodsi, w ramach akcji „Bajki Mają Moc”, mieli okazję usłyszeć fragmenty dziecięcych książek czytanych przez legendy polskiego himalaizmu – Piotra Pustelnika, Krzysztofa Wielickiego czy Ryszarda Pawłowskiego.

Organizatorem TATRA FEST jest Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim. Jednak za każdą historią stoją ludzi. Tegoroczną edycję współtworzyły wspaniałe kobiety m.in.: Magdalena Ziaja-Żebracka, Karolina Wierzbińska, Justyna Goździewska, Anna Grzelak, Anna Hardasiewicz. My już po raz trzeci miałyśmy okazję być częścią tego wydarzenia i z przyjemnością wrócimy za rok!

oprac. materiału: S.WS.

fotografia: zasoby organizatora