Rok 2023 obfitował w wiele fantastycznych górskich wydarzeń biegowych. Polki naprawdę pokazały, na co je stać – nie tylko na naszych imprezach, ale także zagranicznych, gdzie uplasowały się bardzo wysoko. To był naprawdę mocny sezon! Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych osiągnięć Polek ze świata biegów górskich oraz ultra z ostatnich 12 miesięcy. Zobaczcie, jakie mamy fantastyczne UltraWomen.

1. Kasia Solińska jako 6. kobieta dobiegła do mety podczas Dacia UTMB Mont-Blanc, pokonując dystans 170 km wokół Mont-Blanc.

Poza tym wyczynem, Kasia wśród kobiet zajęła także 1. miejsce na trasie X-Traversée podczas Ultra Trail Verbier St-Bernard i 1. miejsce na verticalu w biegu Transgrancanaria, a lokalnie 1. miejsce na trasie Niestrudzony San w trakcie zawodów Ultra Bies.

wiecej na: @katarzyna_solinska_

2. Paulina Krawczak na dystansie TDS, biegu odbywającego się w ramach UTMB, zdobyła 4. miejsce wśród kobiet na mecie.

Na jej konto wpadły również 1. miejsca pośród pań na biegach w Polsce: na trasie 52 km podczas Ultra Maraton Bieszczadzki i trasie Wolisko (21 km) na zawodach Borecka Łękuk Trail.

więcja na: @pakomyszka

3. Paulina Tracz uzyskała 2. miejsce pośród kobiet w zawodach Istria100 by UTMB.

więcej na: @paulina.ultrarunners

Ponadto podczas 2. Mistrzostw Świata w Biegach Górskich i Terenowych w Innsbrucku zdobyła 21. Miejsce wśród kobiet na dystansie Long Trail, a w Polsce wywalczyła 1. kobiece miejsce na Tatra Sky Marathon.

4. Kasia Wilk podczas KAT100 by UTMB na dystansie Marathon Trail uzyskała 3. miejsce wśród kobiet. Z wysokich lokat w kraju, Kasia zdobyła także 1. miejsce pośród pań podczas zawodów 3 x Śnieżka na dystansie Mini.

więcej na: @kate.kliw

5. Patrycja Bereznowska podczas Mistrzostw Świata w biegu 24-godzinnym uzyskała 3. miejsce wśród kobiet w klasyfikacji indywidualnej (z dystansem 249,541 km), 1. w kategorii masters, a także 1. w klasyfikacji drużynowej.

więcej na: @patrycjabereznowska oraz @orlenteam

6. Dominika Stelmach została rekordzistką świata wśród kobiet w biegu 12-godzinnym w Izraelu – Spartanionrace. Wybiegała w trakcie zawodów 152,633 km.

więcej na: @dominika_stelmach_r

7. Martyna Młynarczyk (dawniej Kantor) uzyskała 1. miejsce K open na Igrzyskowej Setce podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego w trakcie swojego debiutu na dystansie ultra.

więcej na: @mlynarczyk.martyna

Zdobyła także 1. kobiece miejsce na Mistrzostwach Polski w triathlonie na dystansie Ironman podczas Castle Triathlon Malbork, a także 1. miejsce wśród kobiet podczas Mistrzostw Polski w biegach górskich na długim dystansie (Pieniny Ultra Trail).

8. Marta Wenta ukończyła trasę K-B-L podczas tegorocznych zawodów Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich z 1. miejscem wśród kobiet (2. open), co więcej z rekordem czasowym tego dystansu.

więcej na: @marta.wenta oraz @DFBG

9. Natalia Tomasiak zdobyła 1. miejsce K open na trasie Powrót Nikifora podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego.

Warto dodać, że w minionym sezonie Natalia uzyskała łącznie dziewięć 1. miejsc na zawodach, które odbyły się w Polsce w 2023 r.

więcej na: @natalia_tomasiak

10. Anna Celińska uzyskała 1. miejsce wśród pań podczas Mistrzostw Polski w Biegu Alpejskim oraz na krótkim dystansie (Pieniny Ultra Trail).

Warto dodać, że wśród kobiet Ania w 2023 r. uzyskała łącznie aż osiem 1. miejsc w biegach typu alpejskiego (vertical) oraz 29. miejsce na Mistrzostwach Świata w Innsbrucku.

więcej na: @Celinska.Anna

11. Nina Graboś pokonała trasę Biegu Kreta Hardcore (377 km) jako 1. kobieta i 2. zawodniczka open, otrzymując za ten bieg bardzo wysokie punkty w rankingu RMT, bo aż 872.

więcej na: @ninagrabos oraz @DFBG

12. Kasia Szkoda to zwyciężczyni Wings for Life – była 1. kobietą globalnie, która pokonała w Poznaniu najdłuższy dystans, wynoszący dokładnie 55,07 km.

więcej na: @kasia.szkoda oraz @wingsforlifeworldrun

And the last but not the least… Zegama to Zegama, więc nie możemy o niej zapomnieć!

Warto również wyróżnić jeszcze jedną zawodniczkę. Miśka Witowska zdobyła 6. miejsce wśród kobiet na zawodach Zegama-Aizkorri podczas Golden Trail Series.

więcej na: @miska_witowska

Materiał przygotowała oraz opracowała nasza nowa redaktor prowadząca Kasia Krupicka,

IG: @katarzyna.krupicka | FB: @katarzyna.krupicka.runner

Zdjęcia: materiały archwialne dostępne w social mediach.