Igrzyska Olimpijskie to wyjątkowy czas dla miłośników sportu. Ich tradycja sięga aż starożytności, ale po długiej przerwie powróciły w nowożytnym świecie i na nowo obudziły duch rywalizacji. Początkowo rozdawano medale nawet w muzyce, z czasem ewoluowały i dziś to największe sportowe święto na świecie. W tym roku przyciągnęło ponad 10 tysięcy sportowców i miliony kibiców z całego świata. Żadne inne wydarzenie na świecie nie jest obserwowane przez tak dużą liczbę osób. Tutaj spotyka się większość narodowości, żadna inna impreza nie jest tak globalna. Oczywiście znajdują się także przeciwnicy Igrzysk, ale wciąż są w mniejszości.


 

Różnorodność

Podczas tych dwóch tygodni kibice mogą oglądać przeróżne dyscypliny. Warto dodać, że one też się zmieniają. Jedne są usuwane z programu inne dodawane. To cały czas ewoluuje. Daje to też możliwość kibicom poznania nowych sportów, które zazwyczaj nie są pokazywane w telewizji czy omawiane w programach sportowych, a często są ciekawe i widowiskowe. Wejście danej dyscypliny na igrzyska daje jej też duże możliwości, ponieważ dyscypliny olimpijskie mają zazwyczaj większe finansowanie.

Warto też dodać, że w tym roku w zmaganiach wzięła udział taka sama liczba kobiet i mężczyzn, co wcześniej nie było zachowywane. Na igrzyskach możemy też oglądać sportowców, którzy może nie są głównymi aktorami na zawodach, ale widać w nich ogromną determinację podczas zmagań. Można było to świetnie zaobserwować na męskim wyścigu kolarskim ze startu wspólnego, gdzie już na początku ucieczkę zawiązali zawodnicy z Afryki i Azji, którzy na co dzień nie jeżdżą w wielkich wyścigach i nie są znani kolarskiej publiczności, jednak chcieli się pokazać i dać z siebie jak najwięcej.

Medale i rekordy

Zawodnicy i ich sztaby szkoleniowe traktują Igrzyska jako imprezę priorytetową i docelową w czteroleciu. Być olimpijczykiem to już ogromne wyróżnienie, a medalistą zostają nieliczni. To dla większości sportowców życiowe marzenie. Na igrzyskach rozdano 329 kompletów medali. Konkurencja jest niesamowita, wszyscy koncentrują się na tym celu. Widać to po zdobywanych rekordach olimpijskich i świata, które niejednokrotnie padały podczas zmagań zawodników. To impreza bardzo medialna i prestiżowa, też przez to, iż odbywa się co 4 lata.

Emocje dla każdego

Rywalizacja niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny nie tylko dla sportowców czy ich sztabów szkoleniowych, ale dla nas, dla kibiców, dla tych, co śledzą zmagania i trzymają kciuki za zawodników. Radość, szczęście, smutek, rozczarowanie czy złość, cały wachlarz emocji. Kibicom nie raz zakręciła się łezka w oku kiedy nasi sportowcy wygrywali, kiedy siedzieli przed telewizorem, zaciskając kciuki, żeby zdobyli kolejny punkt albo wyprzedzili następnego zawodnika. 

Mecz męskiej siatkówki Polska – USA (wygrany dla nas) zostanie na długo zapamiętany. Bo gdy już można było stracić nadzieję na wygraną, gdzie wyglądało, że to już koniec nagle wszystko się odwróciło i ten mecz wygraliśmy. Ten, kto oglądał, w kilka minut od poczucia zrezygnowania, przez nadzieję na wygraną, poczuł ogromną radość ze zwycięstwa. Radość i wzruszenie zawodników udzieliła się niejednemu kibicowi. To właśnie jest piękno sportu.

Krótkie wywiady, które dziennikarze przeprowadzają zaraz po rywalizacji, pokazują, jak duży ładunek emocjonalny niosą ze sobą sportowcy. Przepięknie, jeśli jest to radość i szczęście, ale są też łzy smutku. Gdy jeden się cieszy ze zwycięstwa, ktoś musi poradzić sobie z porażką, to brutalna strona sportu. Tutaj zwycięzca jest jeden, a chętnych wielu. Czasem do sukcesu potrzebna jest odrobina szczęścia albo uniknięcie pecha, które przytrafiło się Kasi Niewiadomej w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego, gdzie ostatecznie zakończyła na 8. pozycji, a chciała walczyć o medal. Niestety kraksa, która wydarzyła się na ok. 40 km przed metą, praktycznie uniemożliwiła jej rywalizację, ale walczyła całym sercem o każde miejsce wyżej. W wywiadzie po wyścigu nie była w stanie ukryć łez smutku i rozczarowania, następną szansę będzie mieć za 4 lata. Czasem taka sportowa złość przeradza się potem w sukces, ale to okaże się z czasem.

Źródło: instagram.com/kasianiewiadoma94/

Z kolei Iga Świątek wywalczyła brąz, choć liczyła na złoto (jest liderką rankingu WTA) w jej wypowiedzi widać było radość i dumę, ale też jednak niedosyt. Z jednej strony rozczarowanie z drugiej to przecież medal olimpijski, to wciąż coś niesamowicie wyjątkowego.  

Źródło: instagram.com/iga.swiatek/

Radość z osiągnięcia sukcesu i spełnienia marzenia jest ogromne i towarzyszy nie tylko zawodnikowi, ale całemu sztabowi. Dzisiaj sport jest tak rozwinięty, że na sukces jednego sportowca przypada przynajmniej kilka osób, które pracują równie mocno. Często widać tę ogromną radość u szkoleniowców, którzy towarzyszą zawodnikowi w drodze do jego sukcesu.

Kibicom te emocje często się udziela i to jest piękne, bo wierzymy w naszych sportowców, życzymy im sukcesu i przeżywamy to razem z nimi. Często to wsparcie jest ważne, kto choć raz brał udział w zawodach i na własnej skórze poczuł, jakie to miłe i jak pomaga jeśli kibice dopingują, to może łatwiej wyobrazić sobie co czują Ci, którzy walczą o medale a z trybun słychać głośny doping.

Francja i kibicowanie

Oglądając zmagania sportowców na paryskich arenach, widzimy ogromne zaangażowanie kibiców. Trybuny rzadko świecą pustkami. Oglądając n.p Tour de France (21 dni zmagań kolarskich) czy zawody w biegach górskich Ultra Trail du Mont Blanc (170 km wokół Mont Blanc) widać, że francuzi umieją i lubią kibicować. Na wielkiej pętli kolarskiej, czy to przejeżdżając gdzieś przez wioski, czy pola, można zauważyć różne formy kibicowania, czasem z góry widać np. ułożony rower z bel siana czy szpaler ludzi na kultowych podjazdach. 

 Z kolei na UTMB nawet w nocy, w górach, ludzie czekają na biegaczy i dopingują ich w rywalizacji. Już 26 sierpnia rozpocznie się właśnie UTMB, czasem nazywane “Igrzyskami Ultrasów”, bo jak spojrzymy na listę startową, elita jest niesamowicie szeroka. I jak kiedyś Kilian Jornet powiedział w jednym z podcastów, że choć trasa nie jest wybitnie trudna, to atmosfera, otoczka, która jest wokół tego stworzona, ilość mocnych biegaczy, podniosły start z muzyką Vangelisa sprawia, że ta impreza jest niesamowicie wyjątkowa. Już niedługo czekają nas kolejne sportowe emocje.

 

Tekst: Barbara Świerc
Fotografia: pl.freepik.com