Czy rekord Zimowej Korony Gór Polski trafi w nowe ręce? Tego jeszcze nie wiemy, ale… po jego zdobycie wybierają się Natalia Bułyk, Joanna Czarkowska oraz Paulina Chodakowska.

W 2023 r. Miłka Raulin i Anna Wilczek jako pierwsze kobiety w Polsce w niespełna 7 dni zdobyły zimową Koronę Gór Polski. Co ważne, motywacją do tego wyczynu było nagłośnienie zbiórki na rehabilitację Anny Gaj, która uległa wypadkowi podczas lotu paralotnią.

I tym razem próba ustanowienia rekordu ma przyciągnąć uwagę dla rzeczy ważnych – jej celem jest zebranie środków na sfinansowanie podróży w Bieszczady dzieciom z niepełnosprawnością.

Relacje na bieżąco będzie można śledzić w wydarzeniu na GB link tutaj,

Wspierać zrzutkę  tutaj

Harmonogram:

KIEDY? Start w piątek 24.02.2024, godzina 00:00

JAK? Cel jest prosty, 6 dni na 28 szczytów – zaczynając od Gór Świętokrzyskich a kończąc w Masywie Ślęży. Dziewczyny będą przemieszczać się samochodem pomiędzy szczytami, regenerując się wyłącznie w podróży. Tak, to będzie ogromny wysiłek. Nie będą korzystać z noclegów, wygodnego prysznica czy innych udogodnień – nie będzie na to czasu! To będzie wyścig nie tylko z zegarkiem, ale też ze zmęczeniem, brakiem snu i własnymi ograniczeniami, ale są zdeterminowane!

W LICZBACH: 220 km szlaków, 13 115 up wg mapy turystycznej i ponad 2300 km w samochodzie.

Plan trasy KGP 2024

SKŁAD DRUŻYN: 

Natalia Bułyk – ma na koncie kilka szlaków długodystansowych, w tym: GSB (500 km), MSB (135 km), Korona Gór Polski w rok, szlaki Małej i Wielkiej Fatry (razem ok. 120 km), finiszerka dystansów górskich ultra na trasie: 120, 80, 70 i 60 km (w tym pierwsza kobieta na mecie w edycji Potrójnej Korony Beskidzkiej). Właścicielka agencji turystycznej To Nie Są Wakacje, której działalność skupia się wokół największej miłości Natalii – Bieszczadów. Organizatorka pierwszego festiwalu Gór Stacja Bieszczady w Warszawie.

„Jestem góroholiczką. Góry to dla mnie magia, bez której moje życie na pewno toczyłoby się dalej, ale nie byłoby tak pełne. Nie wiedziałabym jak to jest oddychać naprawdę, wzruszać prawdziwie i pić ze źródła, które tylko w tym miejscu bije prawdą o sobie samym, mówi o tęsknocie, miłości, szczęściu i spełnieniu. Brzmi GÓRnolotnie? Być może.

 Co z tego wynika? Bardzo mocno wierzę, że GÓRY są dla wszystkich, a każdy chociaż raz w życiu powinien zobaczyć jak słońce wstaje nad szczytami i uronić łzę na ten widok. Powinien MÓC.

Ze wszystkich pasm górskich to akurat Bieszczady są moją świątynią i SPA dla duszy. To tam zanoszę wszystko, co się we mnie gotuje, wymaga zaopiekowania, dopieszczenia, przemyślenia i bliskości sam na sam ze sobą. Dlatego to właśnie tam chciałabym zabrać dzieci, być może przyszłych miłośników gór i dać im szansę PRZEŻYCIA tych chwil naprawdę.

Bardzo mocno wierzymy, że góry są dla wszystkich, a każdy chociaż raz w życiu powinien zobaczyć jak słońce wstaje nad szczytami i uronić łzę na ten widok. Powinien móc. Zdrowym dzieciom pomogą rodzice, innym kiedyś te góry po prostą się „przytrafią” – góry zostaną z nimi: lecząc, kojąc i karmiąc. A co z chorymi dziećmi i ich rodzinami, które każdego dnia wchodzą na własne góry? Wspinają się dzień po dniu, walcząc o zdrowie, bezpieczeństwo, rozwój i zapewnienie przyszłości. Te dzieci też mają marzenia i bardzo nam zależy na tym, żeby pomóc je spełnić. Czy dzieciom możemy odbierać szansę na dotknięcie natury własnym sercem? Oczywiście, że NIE.

Asia Czarkowska – nasza przygoda z Natalią zaczęła się w malowniczych Bieszczadach, gdzie razem odkrywałyśmy tajemnice ich urokliwych szczytów. Jesienią 2021 roku zdobyłyśmy najwyższy szczyt Bieszczad po ukraińskiej stronie – Pikuj. W 2023 roku nasze kroki zaprowadziły nas na odległą Grenlandię, gdzie podjęłyśmy wyzwanie Arctic Circle Trail – ponad 220 kilometrów przy 4000 metrach przewyższenia. Z dwudziestokilogramowymi plecakami na plecach i absolutną samowystarczalnością, przekraczałyśmy rwące rzeki i bagna, stawiając czoła komarom i mokrym stopom. Asia na co dzień spełnia marzenia innych ludzi, aby w wolnym czasie realizować się w szalonych pomysłach Natalii. Większość spotkań zaczyna od słów: „przepraszam za spóźnienie…” – czas nie jest jej sprzymierzeńcem. Ciekawa świata i nowych doświadczeń. Mistrzyni unikania WF-u w szkole, uwielbia udowadniać, że wszystko jest możliwe, to kwestia dobrego nastawienia i przygotowania. Zafascynowana żeglarstwem od najmłodszych lat, rozpoczęła swoją przygodę w wieku 8 lat wraz z drużyną harcerską. Dzięki temu szybko odkryła urok Krainy Wielkich Jezior. Z upływem czasu miała okazję sprawdzić się w trudniejszych akwenach. Bez problemu zwyciężyła chorobę morską na Bałtyku, złapała słońce na Morzu Śródziemnym i zagłębiała się w uroki greckich wysp. Sprawdzała wysokość fal na Oceanie Atlantyckim i marzy, aby tam wrócić.

Paulina Chodakowska – ostatnie ogniwo układanki, zadba o teleportację dziewczyn do kolejnych punktów górskiego wyzwania, nucąc im przy tym kołysanki. Będzie relacjonować postępy naszego zespołu, kiedy Natalia i Asia będą w drodze na kolejny i kolejny szczyt. Na co dzień radca prawny, relaksuje się patrząc na globus i szukając kolejnych inspiracji podróżniczych. Zarzuciła plecak i pojechała sama w poszukiwanie pereł uzbeckiego Jedwabnego Szlaku, uwielbia spać w hostelach, a mimo to jest zakochana w punktualności. Niepoprawna żartownisia, lubi czarną kawę i zmienianie świata na lepsze!

Patronat medialny nad wydarzeniem objął już Burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, magazyn UltraWoman oraz Katalog Marzeń (w ramach projektu: Marzyciele Pomagają).

materiał prasowy