Czy wiecie, że biegi górskie to jedna z niewielu dyscyplin sportowych (o ile nie jedyna), która wykształciła się na gruncie polskim samoistnie, bez zagranicznych wzorców? Ten bliski naszym sercom wyjątek miał miejsce prawie wiek temu, dokładnie 15 sierpnia 1925.

Był nim pierwszy w dziejach historii naszego kraju bieg górski, rozegrany na dystansie 25 km – nazwany przez organizatorów również Chodem Tatrzańskim. Trasa liczyła ponad tysiąc metrów przewyższenia i wiodła przez malowniczy, a jednocześnie trudny technicznie teren należący do wysokogórskiej przyrody. Start zawodów odbył się na zakopiańskim rynku, zawodnicy ruszyli w stronę Kuźnic, biegnąć dalej przez Dolinę Kondratową do Przełęczy Kondrackiej. Do pokonania była cała długość masywu Czerwonych Wierchów, las nad Miętusią, potem Dolina Małej Łąki i Droga pod Reglami. Metę w sercu Podhala jako pierwszy przekroczył Julian Motyka (2:59), tuż za nim Władysław Czech (3:02), a ostatnie miejsce na podium zdobył Stanisław Michalski (3:24). Tak fenomenalne wyniki były ogromnym zaskoczeniem nawet dla największych optymistów. Dlatego tym bardziej cieszy możliwość przywrócenia do życia pierwiastka z dziejów tego wydarzenia, a jeszcze bardziej fakt, że za tą piękną inicjatywą stoją kobiety – Magdalena Ziaja-Żebracka, Małgorzata Tomik i Ewa Mazik.

Już 27 czerwca 2021 roku odbędzie się Edycja Pucharu Świata w Biegach Górskich WMRA – Tatra Race Run, pierwsza tej rangi impreza w Tatrach. Zawody wystartują w ramach znanego już festiwalu Moc Gór, a główne inicjatorki podejmując się ich organizacji, inspirację czerpały właśnie z Chodu Tatrzańskiego i jego idee chcą kontynuować.

Kilka faktów na temat nadchodzącego wydarzenia Tatra Race Run:
Termin: 27.06.2021,
Dystans: 29 km, przewyższenie 2000 m
Zapisy ruszają: 19.03.2021
Organizatorzy: stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim (które organizuje m.in. Tatra Fest Bieg)
Start: Zakopane & Meta: Kościelisko
Trasa: START Kuźnice -> Przełęcz Kondracka ->Kopa Kondracka -> Ciemniak (tu już podążamy inną trasy aniżeli Chód Tatrzański) -> Dolina Tomanowa -> Ornak -> Iwaniacka Przełęcz -> Dolina Starorobociańska -> Chochołowska do ścieżki nad Reglami -> Dolina Lejowa -> META Siwa Polana

Więcej informacji już wkrótce!

tekst: S.W.

grafika: Tatra Race Run