Jedyna kobieta z Nepalu, która jest członkinią Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Górskich (IFMGA). Ma na swoim koncie wiele wspinaczkowych sukcesów m.in. zdobyła K2, Annapurnę i Makalu. Dawa Yangzom Sherpa już nie tylko jest przewodniczką wysokogórską, ale również dzięki swojej wiedzy i zdobytym doświadczeniu wspiera inne dziewczyny w wspinaczce i rozwoju.
Rookie moments – o początkach w górach
Dawa urodziła się w Nepalu, w dolinie Rolwaling. Od dziecka słyszała historie o wyprawach w Himalaje od swoich wujków, kuzynów czy sąsiadów, którzy byli tragarzami albo przewodnikami. Sama chciała wtedy przeżyć to co oni. Jako młoda dziewczyna pracowała jako tragarz w Katmandu, chociaż mocno walczyła z chorobą wysokościową. Początek nie należał do najłatwiejszych, ponieważ ten „zawód” był traktowany jako typowo męski, stąd często rodzina wątpiła, że nadal będzie kontynuowała swój udział w wyprawach. Jednak już w wieku 18 lat dostała swoją pierwszą grupę trekkingową. Następnie zaczęła uczęszczać na kursy organizowane przez Nepal Mountaineering Association, m.in. szkolenia wspinaczkowe w lodzie i skałach. Tam również po raz pierwszy zaproponowano jej wejście na najwyższy szczyt Ziemi. Mount Everest był dla niej wielkim marzeniem i dał jej perspektywę, na to, że może zostać przewodniczką górską. W trakcie zaczęła swoja przygodę z ultrabieganiem, kończąc m.in. Everest Sky Race.
Prawdziwy empowerment – inspiruje i wspiera
Dawa postawiła sobie za cel, dołączenie do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Górskich, która jest prestiżową organizacją zrzeszającą ponad 7000 przewodników pracujących na całym świecie, z których zaledwie 1,5% stanowią kobiety. Za pierwszym razem nie ukończyła szkolenia, ale nie poddała się i w 2017 roku została pierwszą Azjatką z takim certyfikatem. Ma na swoim koncie wiele wspinaczkowych sukcesów m.in. zdobyła K2, Annapurnę i Makalu. Na K2 wspięła się jako najmłodsza kobieta, co było dla niej przełomowym debiutem. Później zdobywała ten szczyt w różnych grupach kobiecych. Dołączyła również do zespołu The North Face i jeździ z nimi na różne wyprawy górskie.
Dawa pokazała ścieżkę jako kobieta-przewodniczka w sporcie głównie zdominowanym przez mężczyzn. Teraz sama chce utorować drogę młodszemu pokoleniu wspinaczek, by nie przechodziły tych problemów, które ona miała. Pokazuje im, że mogą wspinać się zawodowo. Pracuje również z dziewczynkami z nepalskich wiosek, wykorzystując fundusze sponsorów, aby im pomóc. Jest prawdziwą wojowniczką, która wiele sama osiągnęła w sporcie i teraz dzieli się swoim doświadczeniem z innymi.
Bieżące działania nepalskiej wspinaczki można śledzić m.in. na jej Instagramie.
tekst: M. Bryś
fotografia: The Himalayan Times