Trend sztucznych, kolokwialnie mówiąc „nadmuchanych twarzy” bez wyrazu mamy już za sobą. Aktualnie w każdym kobiecym magazynie czytamy o starzeniu się z godnością. Nie oznacza to jednak, że mamy zaniedbać skórę, lecz by dbać o nią rozsądnie i w przemyślany sposób. Nowoczesna kosmetologia zapewnia możliwości zachowania młodej skóry, dzięki zabiegom stymulującym kolagen i elastynę.
Te dwa białka fibrylarne budujące struktury naszej skóry, odpowiadają za jej elastyczność, napięcie i sprężystość. Do 25 roku życia poziom kolagenu i elastyny w ludzkim ciele utrzymuje się na stałym poziomie. Oba białka są w stanie szybko się regenerować i odbudowywać swoje struktury. Niestety, po przekroczeniu tej granicy wiekowej, włókna kolagenowe i elastynowe stają się coraz słabsze i coraz gorzej pełnią swoje funkcje. Dlatego też, ok 30 roku życia należy zacząć korzystać z zabiegów stymulujących skórę.
Najpopularniejszymi i dającymi najlepsze efekty zabiegami stymulującymi skórę są mezoterapia oraz RF frakcyjny mikroigłowy.
RF frakcyjny mikroigłowy polega na jednoczesnych nakłuciach i podgrzaniu skóry za pomocą radiofrekwencji, czyli prądu o częstotliwości fal radiowych. Wywołany w ten sposób szok termiczny prowadzi do uruchomienia procesów regeneracji i przebudowy struktur skóry. Podczas zabiegu wykonuje się mikronakłucia, za pomocą kadridża wyposażonego w kilkadziesiąt igiełek. Każda z igieł powleczona jest złotem i w skórze przekazuje impuls fali radiowej. Głębokość wkłucia oraz temperaturę podgrzania reguluje się podczas zabiegu i dobiera indywidualnie do potrzeb skóry. Takie mechaniczne uszkodzenie stymuluje procesy naprawcze, zarówno w kwestii leczenia napięcia i elastyczności skóry, jak i w przypadkach blizn potrądzikowych czy rozstępach skórnych. W czasie kilku tygodni, do nawet 3 miesięcy, w skórze właściwej następuje stymulacja produkcji nowego kolagenu, skrócenie i zagęszczenie jego włókien oraz budowa między nimi nowych wiązań. Skóra staje się dzięki temu bardziej jędrna i sprężysta, a zmarszczki wypełniają się. Zabieg daje także świetne efekty w zagęszczeniu i przebudowie skóry z rozstępami, np. po ciąży. A także przynosi efekty w przypadku skór wiotkich w obszarze brzucha po odchudzaniu i utracie wagi.
Mezoterapia natomiast odkąd tylko pojawiła się w świecie urody jest jednym z topowych zabiegów. Najnowszą metodą jest mezoterapia igłowa próżniowa. Kartridż wyposażony jest w system zasysania (wytwarzający próżnię), który delikatnie odciąga skórę od naczyń i zakończeń nerwowych przez co zabieg charakteryzuje się niską bolesnością i nie wymaga znieczulenia. Tak jak w przypadku tradycyjnej mezoterapii igłowej mezokoktajl wprowadzany jest bezpośrednio wgłąb skóry, jednak ilość 5 igieł pracujących jednocześnie pozwala nam na wykonanie znacznie większej ilości nakłóć. Podobnie jak w RF frakcyjnym efekty odmłodzenia skóry otrzymujemy dzięki mikronakłuciom, plus dodatkowo podaniu koktajlu.Mezokoktajle swój skład najczęściej opierają na kwasie hialuronowym, czyli naturalnym składniku naszej skóry, który podany podczas mezoterapii, nawilża skórę i wygładza zmarszczki. W składach można także znaleźć peptydy, witaminy, koenzymy i prekursory syntezy DNA. Dobór koktajlu oraz głębokość iniekcji uzależnione są od rodzaju i problemu skóry. Mezoterapia igłowa próżniowa dedykowana jest dla każdego kto pragnie rewitalizacji skóry. Jest skuteczny w walce z oznakami starzenia, a także intensywnie nawilża skórę.
Pamiętać należy również o tym, że jeśli chcemy aby skóra wyglądała zdrowo, promienie i młodo koniecznie trzeba zadbać o najbardziej zewnętrzną jej część, czyli naskórek. Na jego powierzchni znajdują się martwe, zrogowaciałe komórki, które nieusuwane powodują ziemisty, szary kolor skóry oraz powierzchowną szorstkość. Zabiegi takie jak mikrodermabrazja diamentowa, oksybrazja, czy peeling kawitacyny powodują złuszczenie powierzchownych warstw naskórka, dzięki czemu buzia zyskuje ładniejszy koloryt, jest gładsza i przyjemniejsza w dotyku. Dodatkowo składniki aktywne podane za pomocą kremów lub serum przy codziennej pielęgnacji domowej są w stanie działać intensywniej, ponieważ nie napotykają na barierę martwych komórek naskórka. Innym często proponowanym zabiegiem odświeżającym są peelingi chemiczne, potocznie nazywane kwasami. Ten zabieg także może mieć działanie złuszczające, a atutem peelingów chemicznych jest ich celowane działanie na różnorodne problemy skórne. Kwasami można leczyć skórę trądzikową, z rumieniem, z przebarwieniami, a także bardzo wrażliwą i przesuszoną.
Holistyczne, kompleksowe działanie dobrane do indywidualnych potrzeb skóry, połączone z rozsądną pielęgnacją domową to recepta na piękną skórę.
tekst: P. Foryś
fotografia: UW