Bieganie to nie tylko pokonanie określonego dystansu – to niesamowicie złożony taniec biomechaniczny, w którym każdy ruch oparty jest na precyzyjnej współpracy pomiędzy mięśniami, stawami oraz właśnie powięziami. Aktualnie to one stanowią kluczowy punkt w zrozumieniu, jak ludzkie ciało radzi sobie z intensywnymi wymaganiami biegania. A ten skomplikowany ruch sprężysty obejmuje cały mechanizm chodu człowieka.


 

Piękno treningu powięziowego opiera się nie tylko na prewencji urazów. To także lepsza efektywność biegania i odporność układu mięśniowo-powięziowego na zmęczenie powysiłkowe. W artykule tym skoncentrujemy się na oddziaływaniu treningu powięzi w zmianie funkcji i struktury ciała. Prześledzimy, w jaki sposób prawidłowo ustalony i wykonany trening wpływa na adaptacje powięziowe i na takie komponenty: jak elastyczność, wytrzymałość i sprężystość. Dowiesz się również, jakie konsekwencje przynoszą te zmiany dla ogólnej sprawności fizycznej oraz zdolności do wykonywania codziennych aktywności i sportowych doświadczeń.

Co to jest powieź?

Powieź to trójwymiarowa sieć tkanki łącznej, oplatająca się wokół ścięgien, więzadeł, mięśni, a także narządów wewnętrznych. Zapewnia podparcie strukturalne oraz ułatwiająca ruch i czucie ciała w przestrzeni, czyli propriocepcję. Ta rozbudowana struktura tkanki łącznej pełni główną rolę w transmitowaniu siły i energii w całym organizmie w takcie naszych codziennych czynności, takich jak chodzenie, bieganie czy skakanie. Dlatego utrzymanie u sportowców optymalnego zdrowia tkanki powięziowej może wpłynąć na poprawę eksplozywności, zwinności i ogólnej wydajności fizycznej. Aby utrzymać funkcję powięzi, niezbędny jest do tego ruch.

Czy powieź i wyniki sportowe są ze sobą powiązane?

Istnieje wyraźna korelacja pomiędzy poziomem sprawności powięzi a osiąganymi wynikami w sporcie. Powieź, posiadając właściwości elastyczne, gromadzi i uwalnia energię kinetyczną w ciele podczas każdego ruchu. Szczególnie jest to widoczne w ruchach cyklicznych, takich jak chodzenie i bieganie. W praktyce oznacza to, że bieganie wydajniej wykorzystuje mniej siły mięśniowej, a więcej cech elastycznych powięzi, koncentrując i oddając energię kinetyczną w trakcie fazy odbicia. Może to być niezwykle skutecznym i efektywnym elementem strategii treningu biegacza.

Jakie są więc korzyści płynące z treningu powięziowego?

Trening powięziowy niesie ze sobą wiele benefitów, zarówno w kontekście prewencji kontuzji, jak i poprawy wydajności i sprawności sportowej.

Oto kilka zalet treningu funkcjonalnego powięzi:

  • Poprawa elastyczności i zakresu ruchu: trening powięzi obejmuje zarówno techniki skoncentrowane na rozluźnieniu mięśniowo-powięziowym, jak i na dynamicznym rozciąganiu, co w efekcie skutkuje utrzymaniem elastyczności tkanki powięziowej i poprawą zakresu ruchu. Ta specyficzna elastyczność przekłada się również na wydajność ruchu oraz zmniejszone ryzyko urazów spowodowanych niewystarczającą elastycznością mięśni.
  • Zwiększenie siły i wytrzymałości powięzi: techniki powięziowe mogą również wzmacniać same tkanki powięziowe, co przekłada się na lepszą stabilizację stawów i redukcję mikrourazów. Wytrzymała i silna powięź jest również wsparciem dla poprawnej techniki biegowej oraz zmniejsza ryzyko urazów, szczególnie u biegaczy długodystansowych.
  • Wzmocniona propriocepcja: propriocepcja to zdolność organizmu do percepcji i świadomości własnego położenia ciała w przestrzeni oraz do regulacji ruchów na podstawie tej wiedzy. Zaangażowanie się w ćwiczenia powięziowe niezwykle efektywnie stymuluje propriocepcję, ponieważ jest ona jedną z głównych właściwości powięzi. Przełoży się to na poprawę koordynacji ruchowej, równowagę i zwinność.
  • Redukcja ryzyka urazów: regularne korzystanie z technik powięziowych znacząco przyczynia się do zmniejszenia ryzyka urazów, takich jak skurcze mięśni, naciągnięcia czy zapalenia powięzi. Odpowiednia elastyczność i lepsza kondycja tkanek miękkich stanowi prewencję przed przeciążeniami i urazami wynikającymi z cyklicznych ruchów biegowych.
  • Wydajniejsza regeneracja: ćwiczenia powięziowe, a zwłaszcza masaż i foam rolling, wpływają na szybszą regenerację po intensywnym wysiłku fizycznym. Poprawiają przepływ limfy i krwi, co przekłada się na efektywniejsze usuwanie toksyn z mięśni i przyśpiesza regenerację tkanki.
  • Poprawa efektywności biegu: angażowanie się w ćwiczenia koncentrujące na powięziach może znacząco poprawić elastyczności i stabilności stawów, biegacze są w stanie również dzięki temu poprawić swoje wyniki wydajnościowe. Mniejszy opór w trakcie ruchu oraz lepsza kontrola ciała mogą przekładać się na lepsze wyniki, mniejsze zmęczenie podczas biegu oraz szybsze czasy.
  • Kompleksowe uzupełnienie cyklu treningowego: trening powięziowy kompleksowo uzupełnia tradycyjny cykl treningowy biegacza, gwarantując holistyczne podejście do kondycji fizycznej i zdrowia sportowego. Systematyczne korzystanie z ćwiczeń powięziowych daje długoterminowe korzyści dla ogólnego zdrowia i wydolności sportowca.

Rodzaje treningu powięziowego i jak włączyć go do codziennej rutyny?

Dynamiczne rozciąganie

Dynamiczne rozciąganie to forma ćwiczeń, która opiera się wykonywaniu dynamicznych, ale  kontrowanych i płynnych ruchów w pełnym zakresie ruchu danego stawu. Jest to bardzo częsta forma uzupełnienia rozgrzewki przed treningiem, ponieważ wspomaga przygotowanie mięśni, stawów i układu nerwowego do intensywnego wysiłku. Włączenie dynamicznego rozciągania poprzez np. wysokie wykopy, wymachy nogami, wypady w marszu i skręty tułowia pobudzi układ powięziowy, poprawiając jego elastyczność, zwiększy przepływ krwi do mięśni i zmniejszy ryzyko kontuzji.

Uwalnianie mięśniowo-powięziowe (MFR – Myofascial Release)

Technika uwalniania mięśniowo-powięziowego jest techniką terapeutyczną, stosowaną w celu redukcji napięcia mięśniowego i poprawy elastyczności powięzi. MFR może być stosowane samodzielnie, za pomocą takich narzędzi, jak wałki do masażu (foam rollers), piłki lub przez fizjoterapeutę. Techniki te bazują na kompresji na określony obszar ciała, uwolnieniu napięcia, poprawy przepływu krwi w sieci powięziowej, dzięki czemu system powięziowy działa wydajnej. Uwalnianie mięśniowo-powięziowe jest skuteczną techniką, która może być stosowana zarówno jako część regularnej rutyny treningowej, jak i jako metoda regeneracji po intensywnym wysiłku.

Trening plyometryczny

Plyometria obejmuje ćwiczenia wykorzystujące eksplozywny ruch (ruch z maksymalną prędkością i siłą w możliwie jak najkrótszym czasie), które obciążają i „trenują” sieć powięzi w ramach odpowiednich dyscyplin sportowca. Ich celem jest poprawa siły, szybkości oraz elastyczności mięśni poprzez wykorzystanie szybkich skurczów mięśniowych i zwiększenie zdolności do generowania siły w krótkim czasie. Ćwiczenie te obejmują skoki, wysokie podskoki, skoki boczne, skoki na skakance i inne. Bazują one na szybkich i dynamicznych ruchach w celu aktywacji i poprawy responsywności układu powięziowego.  Ważne jest tutaj stopniowe zwiększanie intensywności i obciążenia, aby dać mięśniom czas na adaptację i zapobiec przetrenowaniu. Mogą być one skutecznym uzupełnieniem tradycyjnego treningu biegowego, poprawiającym siłę i szybkość, co przekłada się na lepsze wyniki sportowe.

Podsumowanie: 

Funkcjonalny trening powięzi stanowi przełomową drogę w wykorzystaniu pełnego potencjału i możliwości organizmu dla sportowca. Rozumiejąc działanie powięzi i jaką spełnia rolę w naszym ciele oraz wdrażając celowane techniki treningowe, sportowcy mogą znacząco wpłynąć na poprawę swoich wyników, zmniejszyć ryzyko kontuzji i poprawić swoją ogólną sprawność sportową. Skuteczne treningi biegowe powinny koncentrować się na złożonych, globalnych wzorcach ruchowych, które jak najbardziej przypominają bieg i angażują całe ciało. Trening sieci powięziowej wzmacnia zarówno siłę, jak i poprawia elastyczność architektury biotensegralnej w systemach biegowych ciała. To innowacyjne podejście do treningu prowadzi do poprawy ekonomii i efektywności biegu, zmniejsza ryzyko kontuzji biegowych i może przenieść Twoje osiągnięcia na nowy, wyższy poziom.

 

Tekst: Pamela Grzebyk
Fotografie: Monika Dratwa MODRA